Resultat Järvloppet 2017

Järvloppet 2017, Resultat per klass.

Lilla Järvloppet Dam 1600 meter 32 anmälda
Pl Namn Förening Tid Tid+
1 Emma Svensson Järvsö IF 9:08 0:00
2 Ida Persson Järvsö IF 9:48 0:40
3 Hanna Sundberg Hybo AIK 9:51 0:43
4 Nike Lindgren Ockelbo SK 10:03 0:55
5 Linnéa Norén Järvsö IF 10:18 1:10
6 Alva Viklund Järvsö IF 10:39 1:31
7 Frida Håll Järfälla 10:41 1:33
8 Nova Axelid Klubblös 10:50 1:42
9 Nikki Wallin JIK 10:52 1:44
10 Lova Thyrell Hamre IK 10:53 1:45
11 Lova Lindgren Ockelbo SK 10:54 1:46
12 Klara Kjellander Klubblös 10:56 1:48
13 Elin Barsch Järvsö IF 11:00 1:52
14 Ella von Krusenstjerna Järvsö IF 11:42 2:34
15 Liza Thomasdotter Järvsö IF 11:58 2:50
16 Wilma Sanberg Klubblös 11:59 2:51
17 Anna Molin Ljusdals TK 12:04 2:56
18 Nellie Engberg Järvsö IF 12:07 2:59
19 Nova Wikström Ljusdal 12:08 3:00
20 Klara Wästholt Järvsö IF 12:22 3:14
21 Matilda Olsson Klubblös 12:59 3:51
22 Ida Kjellander Klubblös 13:01 3:53
23 Klara Wedholm Falu IK 13:13 4:05
24 Alicia Silfver Hybo AIK 13:15 4:07
25 Clara Sandberg Klubblös 13:23 4:15
26 Franka Sandstedt Kullers 13:51 4:43
27 Ellen Pallas Uppsala IF 14:03 4:55
28 Nellie Wallin JIK 14:32 5:24
29 Julia Johansson JOintech Medicial AB 15:45 6:37
Molly Christensen Mekanotjänst Ej start
Tuva Christensen Mekanotjänst Ej start
Fanny Jansson OK Linné Ej start

 

Lilla Järvloppet Herr 1600 meter 26 anmälda
Pl Namn Förening Tid Tid+
1 Loke Nordin Ljusdal 8:57 0:00
2 Måns Augustsson Järvsöbacken 9:31 0:34
3 Mattis Pallar Uppsala/Järvsö 9:47 0:50
4 Alvar Broth Ljusdals OK 9:52 0:55
5 Allan Andersson Ljusdal 10:13 1:16
6 Hugo Holmberg Mekanotjänst 10:37 1:40
7 Hannes Andersson Klubblös 10:39 1:42
8 Elias Andersson Klubblös 10:41 1:44
9 Oscar Hägerstrand JHL 10:46 1:49
10 Edvin Mårtensson Änga 10:59 2:02
11 Billy-Bo Hed Pace gym 11:37 2:40
12 Linus Håll Järfälla 11:50 2:53
13 Johannes Fernström Vallsta SK 11:56 2:59
14 Alex Loré Falu IK Skidor 12:13 3:16
15 Nils von Krusenstjerna Järvsö IF 12:42 3:45
16 Vidar Viklund Järvsö IF 12:45 3:48
16 Olle Persson Järvsö IF 12:45 3:48
18 Sigge Meyer Liseberg 12:53 3:56
19 Nils Norberg Järvsö IF 13:02 4:05
20 Nils Meyer Liseberg 13:05 4:08
21 Per Jäderberg Klubblös 14:08 5:11
22 Mattias Jäderberg Klubblös 14:14 5:17
Felix Holmberg Mekanotjänst Ej start
Sigge Jansson OK Linné Ej start
Sixten Åstrand Älta pinnar på Ej start
Johan Elénius Nynäshamn Ej start

 

21K Dam 21000 meter 27 anmälda
Pl Namn Förening Tid Tid+
1 Helena Fernström Vallsta SK 131:33 0:00
2 Nela Pelozoir Strands IF 137:02 5:29
3 Linnea Lord Vemdalen Fjällmaraton 140:30 8:57
4 Camilla Hedqvist Ygarunners 141:05 9:32
5 Åsa Jansson Älvkarleby 145:15 13:42
6 Ulrica Cavallin Hemlingby IK 146:50 15:17
7 Annika Hagerman The Sipster 153:44 22:11
8 Maria Silfver Järvloppet 154:22 22:49
9 Anna Simonsson Liseberg 154:42 23:09
10 Malin Hjelm Järvsöbacken 156:29 24:56
11 Christina Camner Colombia 158:31 26:58
12 Helena Axelid Örsundsbro IF 166:53 35:20
13 Michaela Fransson Monster Trav 170:46 39:13
14 Annika Eklund Ljusdal 171:55 40:22
15 Emma Jonsson Ljusdal 171:56 40:23
16 Sofia Johansson Häggenås 176:11 44:38
17 Jenny Hall Östersund 176:12 44:39
18 Veronica Enström Hälsinge Mekan Löparsällskap 201:48 70:15
19 Sanna Hedberg Uppsala VK 203:19 71:46
20 Anja Peters Ohlsson Uppsala VK 221:29 89:56
21 Marie Bondeson Snippodden IF 254:18 122:45
22 Louise Lundborg SöS IF 254:19 122:46
Josefin Jarlheden Enarsgården Ej start
Sara Klinberg Flersträngat Ej start
Åsa Lundberg NORDanstigs Friidrott Ej start
Lotta Pelling NnIF Ej start
Jenny Svensson Stockholm Ej start

 

21K Herr 21000 meter 63 anmälda
Pl Namn Förening Tid Tid+
1 Johannes Andersson Andrarums IF 105:12 0:00
2 Fredrik Wallin Centrum OK 112:26 7:14
3 Micke Johansson Løbeklub Ulkebøl 113:53 8:41
4 Johan Andersson Vaxholms roddförerning 115:32 10:20
5 Per Olevik Alfta-Ösa OK 118:10 12:58
6 Jonas Olevik Sundsvalls OK 118:56 13:44
7 Alexander Lindskog Hemlingby IK 123:58 18:46
7 Jerker Sundin Delsbo IF 123:58 18:46
9 Mikael Leek Vallsta SK 124:06 18:54
10 Magnus Jansson OK Linné 125:04 19:52
11 Laird Wharton Häggenås 128:03 22:51
12 Niklas Eriksson Ljusnanbygden Joggers 128:07 22:55
13 Jon Smedsaas Karbin KK 128:17 23:05
14 Tommie Jonsson Färila Trailrun 128:37 23:25
15 Jesper Söderbäck Ljusdal RC 132:01 26:49
16 Lars Borg Tevsjö IK 132:52 27:40
17 Håkan Swang SK Raggarfjärt 133:15 28:03
18 Joakim Nordlund Vemdalen Fjällmaraton 134:37 29:25
19 Johan Eriksson BORLÄNGE LK 135:23 30:11
20 Sören Fasting Friskis & Svettis Gävle 135:46 30:34
21 Jan Bekkos Hälsinglands Multisport 138:29 33:17
22 Johan Larsson Delsbo 140:47 35:35
23 Hans Wikman Kovlands IF 140:55 35:43
24 Anders Thorstensson Ljusdals OK 141:20 36:08
25 Peter Löfquist Klubblös 143:25 38:13
26 Olov Svärd Vallsta SK 145:03 39:51
27 Kim Rosén Ljusdal 145:39 40:27
28 Markus Hellström Forsa OK 148:13 43:01
29 Andreas Träff Tevsjö LK 149:16 44:04
30 Mats Hammerin BORLÄNGE LK 151:20 46:08
31 Andreas Mårtensson Sigtunabygdens bergslöpister 154:03 48:51
32 Fredik Hed Pace gym 154:40 49:28
33 Magnus Rodin Bollnäs 156:57 51:45
34 Kenneth Johansson Edsbyns SK 158:14 53:02
35 Patrik Arbinger Ljusdal 158:45 53:33
36 Daniel Östgård Delsbo 159:07 53:55
37 Felis Andersson Järvsöbacken 159:33 54:21
38 Leif Jonsson Järvsö 163:03 57:51
39 Anders Loré Falu IK Skidor 164:05 58:53
40 Jonathan Hernandez Colombia 170:29 65:17
41 Oskar Åberg AXA SportsClub 170:56 65:44
42 Marcus Molin Axasportsclub 170:59 65:47
43 Bengt Engström Tevsjö IK 171:52 66:40
44 Dennis Ingel Benders 179:12 74:00
45 Peter Ankerstål Klubblös 181:39 76:27
46 Johan Zingmark Motionär 181:49 76:37
47 Torbjörn Johansson Bollnäs 182:14 77:02
48 Pontus Magnusson Järvsöbacken 184:19 79:07
49 Johan Nilsson Söderhamn 191:09 85:57
Daniel Jonsson Bollnäs Ej start
Tomas Jonsson Järvloppet Ej start
Olle Klintberg Flerstängat Ej start
Fabian Kunkel The Assemblers Ej start
Magnus Norgren The Assemblers Ej start
Niklas Oldéen Monitor SK Ej start
Ola Pettersson Överraska en 50 åring Ej start
Totte Stefansson SöS IF Ej start
William Arnesson Järvsöbacken Ej start
Mikael Bergqvist Runacademy IF Ej start
Mattias Bergqvist A9 IF Ej start
Emil Westberg Kramvadens IF Ej start
Johan Westlund Team Elis Outdoor Ej start
Martin Ekman Jag springer springer på bättre tid Ej start

 

Ultra Dam 53000 meter 4 anmälda
Pl Namn Förening Tid Tid+
1 Anna Karlsson ACtivities in Abisko 381:57 0:00
2 Zara Lundgren NORDanstigs Friidrott 402:13 20:16
3 Sofia Eriksson Strängnäs Löparklubb 513:48 131:51
4 Madelaine Lind Järfälla 561:58 180:01

 

Ultra Herr 53000 meter 16 anmälda
Pl Namn Förening Tid Tid+
1 Thomas Östlundh Team Wrecklessmotherrunners 367:20 0:00
2 Josef Lund Karma Träningscenter 370:51 3:31
3 Mattias Olsson Tevsjö LK 384:30 17:10
4 Marcus Blomberg Team Nordic Trail Falun 402:55 35:35
5 Gustaf Sjösvärd Hemlingby LK 404:43 37:23
6 Daniel Brand Gäddans och Laxens Motionsförening 424:52 57:32
7 Magnus Elénius Nldk 428:13 60:53
8 Måns Jacobsson Hosk Milsjön 436:27 69:07
9 Björn Hagberg Utsiktens Bastu & Motion 448:16 80:56
10 Stefan Karlsson Team Nordic Trail Falun 502:46 135:26
11 Richard Jackson Gävle 528:12 160:52
12 Dennis Boström Spik i foten 543:47 176:27
13 Tommy Andersson Scania 610:44 243:24
14 Olle Schubert Scania IF 610:45 243:25
Martin Kindgren SSC Athletics Ej godk.
Robin Hillerlöv Team Nordic Trail Sthlm Ej start

 

Järvmilen Herr 11000 meter 97 anmälda
Pl Namn Förening Tid Tid+
1 Konrad Mattsson Myhr Åsarna IK 56:00 0:00
2 Truls Gisselman Rehns BK 61:54 5:54
3 Markus Eriksson Klubblös 63:03 7:03
4 Hans Bärring Mantra Sport 65:40 9:40
5 Love Persson Särsta Runners 67:37 11:37
6 Olov Granström Ljusdal 67:51 11:51
7 Kristoffer Edvardsson Bilmetro 68:26 12:26
8 Elias Kristoffersson Lofsdalens SK 68:52 12:52
9 Fredrik Rasteby Sundsvalls Slalomklubb 69:14 13:14
10 Per Andersson Järvsö Sportcamp 69:26 13:26
11 Jonas Almström Åtorpets IF 70:39 14:39
12 Tom Dahl Järvsöbacken 71:18 15:18
13 Sebastian Nordin Lynx Multisport Team 71:56 15:56
14 Johan Thyrén Bilmetro 73:00 17:00
15 Magnus Bolinder Morgonmys 73:31 17:31
16 Jimmy Englund Järvloppet 74:37 18:37
17 Mats Edvinsson Bilmetro 75:59 19:59
18 Morgan Sandberg S2 76:02 20:02
19 Henrik Norgren Rengsjö 76:11 20:11
20 Johan Nilsson Eitech 76:16 20:16
21 Johan Sätterman Klubblös 77:18 21:18
22 Johan Bergvall Stocksbo runners 77:41 21:41
23 Carl Åhman Järvsö 78:09 22:09
24 Stefan Flykt FBC Bollnäs 78:16 22:16
25 Isak Larsson Bronx gym 78:40 22:40
26 Max Östlund Kachin Community Sweden 78:43 22:43
27 Robin Wallberg Klubblös 79:00 23:00
28 Erik Davidsson Edsbyns SK 79:17 23:17
29 Björn Holmberg Mekanotjänst 79:27 23:27
30 Abbe Franzén Mekanotjänst 79:39 23:39
31 Marcus Wikström Kilafors 80:18 24:18
32 Erik Cassman Bilmetro 81:26 25:26
33 Hans Svensson Järvsö IF 82:19 26:19
34 Pelle Berg NOR Uddens 82:23 26:23
35 Jonas de Korostenski Järvsöbacken 82:44 26:44
36 Martin Nilsson Tevsjö LK 82:52 26:52
37 Oskar Bütikofer Ljusdals OK 83:24 27:24
38 Magnus Axelid Örsundsbro IF 84:03 28:03
39 Jonas Björs Ljusdals OK 84:39 28:39
40 Alfons Olsson Vallsta SK 84:42 28:42
40 Martin Larsson Vallsta SK 84:42 28:42
42 Örjan Nyman Ygarunners 84:57 28:57
43 Magnus Lönnmo OKle 86:32 30:32
44 Erik Olsson Morronmys Runners 86:56 30:56
45 Mattias Persson Älta pinnar på 87:06 31:06
46 Jens Christensen Mekanotjänst 87:33 31:33
47 Peter Håll Myra 87:47 31:47
48 Jonas Larsson Järvloppet 87:52 31:52
49 Axel Bohler Iggesund 87:58 31:58
50 Magnus Olsson Ljusdal 88:48 32:48
51 Magnus Högberg Ljusdal 89:34 33:34
52 Fredrik Hedman Mekanotjänst 89:56 33:56
53 Gunnar Nilsson Mekanotjänst 90:44 34:44
54 Thomas Holt Eitech SK 90:53 34:53
55 Daniel Åhs Eitech SK 91:37 35:37
56 Roger Westerlund HSKDV 92:07 36:07
57 Anders Wallberg Järvsö Sportcamp 92:25 36:25
58 Kristoffer Yaccas Flanhell 92:58 36:58
59 Lollo Helmersson Järvsö RC 93:01 37:01
60 Patrik Hermansson Vicious Crossfit 93:26 37:26
61 Lars Johansson JOintech Medicial AB 93:31 37:31
62 Andreas Bomark Uppsala 93:35 37:35
63 Joel Oras Eira 93:39 37:39
64 Anders Frank Vinklos United 94:08 38:08
65 Thomas Mårtensson Gävle 95:14 39:14
66 Leif Forsell Runacademy IF 95:45 39:45
67 Per Olsson Klubblös 96:10 40:10
68 Nils Persson CI Athletics 97:03 41:03
69 Magnus Mårtensson Överraska en 50 åring 99:34 43:34
70 Peter Myrsten HSKDV 100:01 44:01
71 Joakim Ceder Sandarne SIF 101:13 45:13
72 Magnus Frisk Järvsö 102:51 46:51
73 Patrik Westelius Kungsgårdens SK 103:23 47:23
74 Ingemar Lundgren Klubblös 103:24 47:24
75 Roland Söderberg Kräby 104:47 48:47
76 Mårten Björs Flanhell 105:15 49:15
77 Martin Bodforss JIK Veteraner 105:53 49:53
78 Jonas Söderström Team Helsinge Mekan 108:38 52:38
79 Kristian Ivarsson Järvsö Sportcamp 109:47 53:47
80 Tommy Pettersson Järvsö 110:10 54:10
81 Bengt Gustafsson Järvsö Energiteknik 111:07 55:07
82 Lars Backus OPE IF 123:53 67:53
83 Fredrik Palmquist Bollnäs 128:37 72:37
84 Mikael Wikström Tjust bike & running club 133:36 77:36
85 Kristoffer Kjelsson IFK Mora 145:41 89:41
86 Teddy Gradh Järvsöbacken 150:56 94:56
Joakim Bergman Lynx Multisport Team Ej start
Joakim Ceder Sandarne IF Ej start
Fabian Hedin Kraken Runners Ej start
Fredrik Hedin Kraken Runners Ej start
Hugo Höglund Ockelbo Ej start
Samuel Jaeger Team Vikboms Ej start
Stefan Jervström Ljusdal Ej start
Fredrik Lindström Överbyn IF Ej start
Christer Wassén Attunda OK Ej start
Lars Lohman Mekanotjänst Ej start
Tommy Persson Mekanotjänst Ej start

 

Järvmilen Dam 11000 meter 82 anmälda
Pl Namn Förening Tid Tid+
1 Ulrica Swärd Bütikofer Ljusdals OK 69:42 0:00
2 Susanne Petersson IF Strategen 71:08 1:26
3 Nadine Lindgren Wall Ockelbo SK 72:17 2:35
4 Annelie Dahl Ljusdals RC 75:08 5:26
5 Sofie Nordgren Ljusdal 76:00 6:18
6 Karin Andersson Tallåsen 76:11 6:29
7 Emma Edejärn Lofsdalens SK 76:17 6:35
8 Josefin Jonsson Delsbo IF 77:27 7:45
9 Sara Eriksson Ljusdal 80:22 10:40
10 Fredrika Sinclair Vinklos United 81:15 11:33
11 Emelie Hildebrand Bilmetro 82:54 13:12
12 Jenny Blomdahl Runacademy 83:06 13:24
13 Hilda Lingman Trönö IK 83:19 13:37
14 Linda Hilmering Iggesund 86:05 16:23
15 Sussan Bonell Aktiva Fötter 87:43 18:01
16 Elida Thunell Järvsö IF 88:25 18:43
17 Ewa Edejern IFK Bergvik 89:04 19:22
18 Madeleine Marianini Ljusdal 89:34 19:52
19 Malin Persson Ljusdal 90:51 21:09
20 Linda Blom Mekanotjänst 91:50 22:08
21 Ida E. Andersson Södra TK 93:32 23:50
22 Cecilia Jonsson Klubblös 93:33 23:51
22 Tove Wallström SöS IF 93:33 23:51
24 Linnea Persson Solna 93:40 23:58
25 Ulrika Oras Eira 93:43 24:01
26 Marie Elmermark Andersson Väsby Triathlon 94:08 24:26
27 Malin Wikström Team Tjärsveden 94:50 25:08
28 Sara Persson Järvsö 95:40 25:58
29 Hanna Åstrand Älta pinnar på 95:50 26:08
30 Maria Thor Korskrogen 96:04 26:22
31 Olivia Lundin Alfta 97:33 27:51
32 Elina Samuelsson Järvsö 97:46 28:04
33 Therese Lauber LONESOME RUNNERS 98:04 28:22
34 Veronica Berglund Morgonmys 98:09 28:27
35 Amanda Pettersson Järvsö 98:17 28:35
36 Sofie Axelsson Järvsöbacken 98:55 29:13
37 Madelene Ekman Klubblös 99:13 29:31
38 Viktoria Sahlsten Bilmetro 99:23 29:41
39 Kristin Wennmo Zuk SöS IF 99:37 29:55
40 Karin Eriksson Ljusdal 99:56 30:14
41 Emma Westerlund Åtorpet 100:23 30:41
42 Sonia Li Järvsöbacken 100:37 30:55
43 Linda Rantil Milsjön Asskickers 101:02 31:20
44 Therese Vuolle Kungsgårdens SK 101:11 31:29
45 Anna Stenbäck Funäsdalen 102:24 32:42
46 Johanna Norlander Funäsdalen 102:47 33:05
47 Jonna Hermansson Tullinge TP 103:15 33:33
48 Linnea Pettersson Järvsö 103:24 33:42
49 Marie Berggren Funäsdalen 103:36 33:54
50 Hanna Frost Åsen Roadrunners 103:44 34:02
51 Sara von Post Klubblös 103:56 34:14
52 Jenny Norberg Järvsö Sportcamp 104:56 35:14
53 Lena Brandén Funäsdalen 105:20 35:38
54 Mia Wallström Naprapat Walle 109:52 40:10
55 Lise-lott Holmström Naprapat Walle 109:53 40:11
56 Lisa Söderman SöS IF 110:02 40:20
57 Helena Sjödin Klubblös 110:55 41:13
58 Zandra Nordanås Bilmetro 110:56 41:14
59 Malin Bergman F4L CrossFit 111:06 41:24
60 Ulrika Bergman Järvsöbacken 118:34 48:52
61 Maria Nyberg Min egen IK 118:57 49:15
62 Britt Inger Backus OPE IF 123:53 54:11
63 Eva Forsell Runacedemy IF 125:33 55:51
64 Mariella Rotzius Almgren Snippodden IF 126:38 56:56
65 Anna Bomark Team Björktjära 128:39 58:57
66 Caroline Lundberg Bilmetro 129:40 59:58
66 Birgitta Nygren Bilmetro 129:40 59:58
68 Tilde Axelid Klubblös 137:01 67:19
69 Anneli Arvidsson Överraska en 50 åring 137:10 67:28
70 Helena Grönqvist Klubblös 138:44 69:02
71 Amanda Stenberg Team Hälsingemekan 146:35 76:53
72 Lena Grönberg Nybygget Gård 152:58 83:16
73 Henni Sofia Hansen Linneas Klubb 159:47 90:05
Linnea Östling Klubblös Ej start
Lina Östlundh Team1 Ej start
Mia Holmberg Mekanotjänst Ej start
Emma Isaksson Mekanotjänst Ej start
Charlotte Hanes Kraken Runners Ej start
Kimmy Helmersson Järvsö RC Ej start
Elerin Laud Team Wikboms Ej start
Helena Ramqvist Björklinge Ej start
Lotta Wassén Attunda OK Ej start

Skapad 2017-09-03 20:34:05 med OLA version 5.4.1-2