Resultat 2018 – med mellantider




Järvloppet2018


Resultat – Järvloppet2018

2018-09-01
Ultra Herr (10 / 10) Tid Efter
1. Stefan Ehrin Hemlingby 5:44:43
  45:55 (45:55) 49:48 (1:35:43) 17:01 (1:52:44) 5:56 (1:58:40) 4:46 (2:03:26) 51:29 (2:54:55)
  53:58 (3:48:53) 18:27 (4:07:20) 6:55 (4:14:15) 5:01 (4:19:16) 50:17 (5:09:33) 19:15 (5:28:48)
  8:45 (5:37:33) 5:44 (5:43:17) 1:26 (5:44:43)
2. Thomas Westrin Trönö ik 5:52:01 +7:18
  45:35 (45:35) 52:40 (1:38:15) 18:39 (1:56:54) 5:49 (2:02:43) 4:51 (2:07:34) 52:43 (3:00:17)
  55:23 (3:55:40) 19:27 (4:15:07) 6:09 (4:21:16) 5:10 (4:26:26) 50:03 (5:16:29) 20:27 (5:36:56)
  7:03 (5:43:59) 6:19 (5:50:18) 1:43 (5:52:01)
3. Olof Sundstrom AXA SportsClub 5:56:32 +11:49
  44:35 (44:35) 49:53 (1:34:28) – (–) – (–) – (1:51:44) 48:51 (2:40:35)
  54:29 (3:35:04) 18:47 (3:53:51) 7:03 (4:00:54) 5:37 (4:06:31) 57:36 (5:04:07) 22:57 (5:27:04)
  7:23 (5:34:27) 5:47 (5:40:14) 16:18 (5:56:32)
4. Gustaf Sjösvärd Hemlingby lk 6:05:13 +20:30
  51:15 (51:15) 53:44 (1:44:59) 19:06 (2:04:05) 5:25 (2:09:30) 5:04 (2:14:34) 53:43 (3:08:17)
  59:02 (4:07:19) 20:10 (4:27:29) 6:06 (4:33:35) 5:30 (4:39:05) 52:26 (5:31:31) 20:15 (5:51:46)
  6:20 (5:58:06) 5:37 (6:03:43) 1:30 (6:05:13)
5. Josef Lund Karma träningscenter 6:09:41 +24:58
  45:34 (45:34) 50:10 (1:35:44) 17:37 (1:53:21) 5:46 (1:59:07) 4:54 (2:04:01) 55:19 (2:59:20)
  1:02:53 (4:02:13) 21:42 (4:23:55) 6:37 (4:30:32) 6:08 (4:36:40) 55:51 (5:32:31) 22:03 (5:54:34)
  7:10 (6:01:44) 6:17 (6:08:01) 1:40 (6:09:41)
6. Måns Hosk Drift Runningclub 6:42:24 +57:41
  – (–) – (–) – (–) – (–) – (–) – (3:14:30)
  1:08:19 (4:22:49) 23:15 (4:46:04) 7:21 (4:53:25) 6:08 (4:59:33) 1:00:58 (6:00:31) 26:21 (6:26:52)
  7:37 (6:34:29) 6:30 (6:40:59) 1:25 (6:42:24)
7. Jesper Flink Snotrocket endurance society 7:26:08 +101:25
  59:28 (59:28) 1:07:59 (2:07:27) – (–) – (–) – (2:29:09) 1:08:00 (3:37:09)
  1:10:06 (4:47:15) 25:02 (5:12:17) 6:22 (5:18:39) 6:55 (5:25:34) 1:02:01 (6:27:35) 25:56 (6:53:31)
  6:59 (7:00:30) 24:01 (7:24:31) 1:37 (7:26:08)
8. Jimmy Weman Lysande 8:58:03 +193:20
  59:42 (59:42) 1:08:39 (2:08:21) – (–) – (–) – (2:33:40) 1:29:36 (4:03:16)
  1:31:42 (5:34:58) 29:10 (6:04:08) 7:48 (6:11:56) 25:52 (6:37:48) 1:25:27 (8:03:15) 35:17 (8:38:32)
  9:25 (8:47:57) 8:28 (8:56:25) 1:38 (8:58:03)
  Benny Pihlström Lysande Utg.
  Robin Hillerlöv TNT Ej start
Ultra Dam (2 / 2) Tid Efter
1. Anna Karlsson Activities in Abisko 5:47:03
  46:21 (46:21) 51:54 (1:38:15) 18:38 (1:56:53) 5:49 (2:02:42) 4:52 (2:07:34) 52:42 (3:00:16)
  55:24 (3:55:40) 19:25 (4:15:05) 6:10 (4:21:15) 5:11 (4:26:26) 48:30 (5:14:56) 19:36 (5:34:32)
  6:01 (5:40:33) 5:11 (5:45:44) 1:19 (5:47:03)
2. Maria Nätterlund Eriksson Gävle OK 7:08:39 +81:36
  53:13 (53:13) 1:02:43 (1:55:56) 29:35 (2:25:31) 6:28 (2:31:59) 5:56 (2:37:55) 1:01:42 (3:39:37)
  1:08:57 (4:48:34) 24:19 (5:12:53) 6:52 (5:19:45) 6:32 (5:26:17) 1:01:47 (6:28:04) 25:12 (6:53:16)
  7:03 (7:00:19) 6:36 (7:06:55) 1:44 (7:08:39)
21K Herr (55 / 55) Tid Efter
1. Johan Näsman Team Benders 1:47:36
  39:01 (39:01) 43:17 (1:22:18) 15:11 (1:37:29) 4:38 (1:42:07) 4:23 (1:46:30) 1:06 (1:47:36)
2. Fredrik Wallin Centrum OK 2:01:02 +13:26
  43:58 (43:58) 49:27 (1:33:25) 16:43 (1:50:08) 4:54 (1:55:02) 4:50 (1:59:52) 1:10 (2:01:02)
3. Jon Smedsaas Huddinge AIS 2:03:36 +16:00
  44:33 (44:33) 49:52 (1:34:25) 17:41 (1:52:06) 5:21 (1:57:27) 4:51 (2:02:18) 1:18 (2:03:36)
4. Mårten Hellberg Ljusdal 2:06:32 +18:56
  45:59 (45:59) 51:08 (1:37:07) 17:52 (1:54:59) 5:38 (2:00:37) 4:35 (2:05:12) 1:20 (2:06:32)
5. Per Forssberg Drift Runningclub 2:07:00 +19:24
  45:25 (45:25) 51:30 (1:36:55) 17:52 (1:54:47) 6:14 (2:01:01) 4:34 (2:05:35) 1:25 (2:07:00)
6. Niklas Eriksson Ljusnanbygden joggers 2:07:11 +19:35
  43:30 (43:30) 50:23 (1:33:53) 20:04 (1:53:57) 5:55 (1:59:52) 5:47 (2:05:39) 1:32 (2:07:11)
7. Niklas Oldéen Monitor SK 2:08:27 +20:51
  45:31 (45:31) 51:16 (1:36:47) 18:56 (1:55:43) 6:47 (2:02:30) 4:42 (2:07:12) 1:15 (2:08:27)
8. Jörgen Hålldin TEAM HÅLLDIN 2:08:56 +21:20
  47:59 (47:59) 51:07 (1:39:06) 17:54 (1:57:00) 5:36 (2:02:36) 4:54 (2:07:30) 1:26 (2:08:56)
9. Jörgen Alden Drift Runningclub 2:09:17 +21:41
  46:45 (46:45) 52:58 (1:39:43) 17:47 (1:57:30) 5:40 (2:03:10) 4:39 (2:07:49) 1:28 (2:09:17)
10. Lars Björklund Vallsta SK 2:12:58 +25:22
  44:13 (44:13) 54:12 (1:38:25) 21:16 (1:59:41) 6:52 (2:06:33) 5:12 (2:11:45) 1:13 (2:12:58)
11. Peter Forsström RB Hudik 2:13:08 +25:32
  46:32 (46:32) 53:10 (1:39:42) 19:38 (1:59:20) 6:25 (2:05:45) 5:39 (2:11:24) 1:44 (2:13:08)
12. Fredrik Hansson Lillhärdals IF 2:13:26 +25:50
  45:29 (45:29) 54:42 (1:40:11) 19:25 (1:59:36) 6:25 (2:06:01) 6:03 (2:12:04) 1:22 (2:13:26)
13. Joel Kröss 2:13:30 +25:54
  46:09 (46:09) 51:31 (1:37:40) 20:15 (1:57:55) 7:20 (2:05:15) 6:44 (2:11:59) 1:31 (2:13:30)
14. Peter Larsson Hudiksvall 2:15:05 +27:29
  46:43 (46:43) 53:52 (1:40:35) 20:55 (2:01:30) 6:19 (2:07:49) 5:39 (2:13:28) 1:37 (2:15:05)
15. Tony Larsson Kungsörs SK 2:16:35 +28:59
  49:17 (49:17) 54:26 (1:43:43) 20:10 (2:03:53) 6:05 (2:09:58) 5:19 (2:15:17) 1:18 (2:16:35)
16. Joakim Berglund Crossfit Copenhagen 2:17:10 +29:34
  46:07 (46:07) 55:02 (1:41:09) 20:41 (2:01:50) 7:32 (2:09:22) 6:19 (2:15:41) 1:29 (2:17:10)
17. Joakim Nordlund Vemdalen Fjällmaraton 2:17:33 +29:57
  47:00 (47:00) 56:24 (1:43:24) 20:07 (2:03:31) 6:25 (2:09:56) 5:54 (2:15:50) 1:43 (2:17:33)
18. Jonas Lindqvist Funäsdalens IF 2:19:25 +31:49
  49:02 (49:02) 56:30 (1:45:32) 20:14 (2:05:46) 6:22 (2:12:08) 5:46 (2:17:54) 1:31 (2:19:25)
19. Lennart Kjellin Forsa OK 2:20:25 +32:49
  47:10 (47:10) 55:58 (1:43:08) 20:49 (2:03:57) 6:49 (2:10:46) 7:55 (2:18:41) 1:44 (2:20:25)
20. Niklas Presthus Vattholma IF 2:22:35 +34:59
  50:00 (50:00) 58:29 (1:48:29) 20:29 (2:08:58) 6:45 (2:15:43) 5:15 (2:20:58) 1:37 (2:22:35)
21. Lars Borg Tevsjö lk 2:23:24 +35:48
  51:27 (51:27) 56:59 (1:48:26) 20:14 (2:08:40) 7:00 (2:15:40) 6:15 (2:21:55) 1:29 (2:23:24)
22. Jan Persson Ljusne 2:25:08 +37:32
  53:50 (53:50) 58:09 (1:51:59) 20:44 (2:12:43) 5:53 (2:18:36) 5:17 (2:23:53) 1:15 (2:25:08)
23. Stefan Järvegård Kållered 2:25:32 +37:56
  49:07 (49:07) 58:50 (1:47:57) 22:24 (2:10:21) 7:21 (2:17:42) 6:14 (2:23:56) 1:36 (2:25:32)
24. Marcus Jonsson Vallsta SK 2:26:50 +39:14
  49:02 (49:02) 58:28 (1:47:30) 23:45 (2:11:15) 7:24 (2:18:39) 6:36 (2:25:15) 1:35 (2:26:50)
25. Olle Skoglund RB Hudik 2:27:34 +39:58
  49:33 (49:33) 1:00:31 (1:50:04) 21:22 (2:11:26) 7:39 (2:19:05) 6:33 (2:25:38) 1:56 (2:27:34)
26. Claes Boden Drift Runningclub 2:28:45 +41:09
  51:10 (51:10) 1:02:38 (1:53:48) 21:21 (2:15:09) 6:56 (2:22:05) 5:10 (2:27:15) 1:30 (2:28:45)
27. Anders Barane Hökarängen 2:30:01 +42:25
  52:15 (52:15) 1:00:49 (1:53:04) 22:19 (2:15:23) 6:45 (2:22:08) 6:16 (2:28:24) 1:37 (2:30:01)
28. Mattias Mårtensson Förnebo/Änga SK 2:30:57 +43:21
  51:06 (51:06) 57:22 (1:48:28) 23:42 (2:12:10) 9:07 (2:21:17) 7:33 (2:28:50) 2:07 (2:30:57)
29. Johan Brink Delsbo 2:33:23 +45:47
  49:12 (49:12) 1:02:40 (1:51:52) 25:36 (2:17:28) 7:26 (2:24:54) 6:51 (2:31:45) 1:38 (2:33:23)
30. Torbjörn Johansson Bollnäs 2:34:40 +47:04
  51:09 (51:09) 1:02:43 (1:53:52) 25:08 (2:19:00) 7:34 (2:26:34) 7:06 (2:33:40) 1:00 (2:34:40)
31. Serge Marie-Magdeleine Paris 2:35:38 +48:02
  53:27 (53:27) 1:05:34 (1:59:01) 22:14 (2:21:15) 7:20 (2:28:35) 5:15 (2:33:50) 1:48 (2:35:38)
32. Patrik Arbinger Ljusdal 2:35:59 +48:23
  53:02 (53:02) 1:02:05 (1:55:07) 23:45 (2:18:52) 7:41 (2:26:33) 7:23 (2:33:56) 2:03 (2:35:59)
33. Andreas Träff Mekanotjänst 2:39:01 +51:25
  52:20 (52:20) 1:04:38 (1:56:58) 24:21 (2:21:19) 8:44 (2:30:03) 7:00 (2:37:03) 1:58 (2:39:01)
34. Alexander Fransson Vallsta SK 2:43:40 +56:04
  53:22 (53:22) 1:08:01 (2:01:23) 25:37 (2:27:00) 8:13 (2:35:13) 6:43 (2:41:56) 1:44 (2:43:40)
35. Nicklas Larsson Järlåsa IF 2:45:38 +58:02
  56:07 (56:07) 1:02:41 (1:58:48) 28:09 (2:26:57) 9:08 (2:36:05) 7:39 (2:43:44) 1:54 (2:45:38)
36. Tomas Östblom Valbo AIF 2:47:39 +60:03
  54:37 (54:37) 1:09:02 (2:03:39) 26:07 (2:29:46) 8:46 (2:38:32) 7:15 (2:45:47) 1:52 (2:47:39)
37. Jonas Andersson Iggesund 2:50:17 +62:41
  1:02:15 (1:02:15) 1:08:02 (2:10:17) 24:25 (2:34:42) 7:36 (2:42:18) 6:08 (2:48:26) 1:51 (2:50:17)
38. Bengt Engström Team Benders 2:50:39 +63:03
  56:45 (56:45) 1:09:01 (2:05:46) 25:34 (2:31:20) 8:19 (2:39:39) 8:53 (2:48:32) 2:07 (2:50:39)
39. Tony Kröss 2:54:14 +66:38
  53:40 (53:40) 1:16:46 (2:10:26) 27:30 (2:37:56) 7:39 (2:45:35) 6:47 (2:52:22) 1:52 (2:54:14)
40. Kenneth Johansson Edsbyns SK 2:56:10 +68:34
  53:50 (53:50) 1:01:11 (1:55:01) 34:17 (2:29:18) 14:53 (2:44:11) 9:12 (2:53:23) 2:47 (2:56:10)
41. Martin Nilsson Team Benders 2:56:16 +68:40
  56:10 (56:10) 1:09:38 (2:05:48) 32:37 (2:38:25) 8:48 (2:47:13) 7:10 (2:54:23) 1:53 (2:56:16)
42. Christian Blue Familj 3:14:23 +86:47
  56:08 (56:08) 1:21:33 (2:17:41) 31:06 (2:48:47) 10:27 (2:59:14) 13:08 (3:12:22) 2:01 (3:14:23)
43. Emil Westberg Kåsjö Runners 3:19:23 +91:47
  59:12 (59:12) 1:19:52 (2:19:04) 39:37 (2:58:41) 8:43 (3:07:24) 10:09 (3:17:33) 1:50 (3:19:23)
44. Peter Tångeryd Sandviken Trail Running 3:40:57 +113:21
  1:07:12 (1:07:12) 1:30:04 (2:37:16) 39:08 (3:16:24) 9:59 (3:26:23) 12:27 (3:38:50) 2:07 (3:40:57)
45. Leif Forsell Sockertoppen IF 4:40:10 +172:34
  1:26:28 (1:26:28) 1:55:37 (3:22:05) 48:52 (4:10:57) 10:57 (4:21:54) 16:32 (4:38:26) 1:44 (4:40:10)
  Niall O’Hanlon IK Akele Felst.
  42:53 (42:53) 48:27 (1:31:20) – (–) – (–) – (2:00:32) 1:05 (2:01:37)
  Anders Bergman Hemlingby lk Utg.
  – (–) – (–) – (–) – (–) – (–) – (–)
  Dennis Ingel Team Benders Utg.
  Jonas Kojan Funäsdalens IF Utg.
  Gustav Vidlund Linneas Ej start
  John Laster Wir sind alle berliner Ej start
  Rasmus Rantil Milsjön Asskickers Ej start
  Stefan Jonsson TOCA Football Ej start
  Tom Piippola Järvsöbacken Ej start
  Tommy Davidsson Delsbo Ej start
21K Dam (21 / 21) Tid Efter
1. Helena Fernström Vallsta SK 2:16:15
  48:11 (48:11) 55:56 (1:44:07) 19:58 (2:04:05) 6:00 (2:10:05) 4:46 (2:14:51) 1:24 (2:16:15)
2. Linnea Lord Vemdalen Fjällmaraton 2:21:17 +5:02
  49:19 (49:19) 56:47 (1:46:06) 20:47 (2:06:53) 7:20 (2:14:13) 5:24 (2:19:37) 1:40 (2:21:17)
3. Karolina Nyberg Delsbo 2:24:53 +8:38
  50:32 (50:32) 59:11 (1:49:43) 21:45 (2:11:28) 6:09 (2:17:37) 5:43 (2:23:20) 1:33 (2:24:53)
4. Anna Simonsson Liseberg 2:27:07 +10:52
  53:26 (53:26) 59:39 (1:53:05) 20:36 (2:13:41) 6:29 (2:20:10) 5:27 (2:25:37) 1:30 (2:27:07)
5. Malin Ander Wattholma IF 2:30:13 +13:58
  53:49 (53:49) 1:00:22 (1:54:11) 21:56 (2:16:07) 6:07 (2:22:14) 6:19 (2:28:33) 1:40 (2:30:13)
6. Camilla Hedqvist Ygarunners 2:30:49 +14:34
  52:09 (52:09) 1:01:32 (1:53:41) 22:38 (2:16:19) 7:19 (2:23:38) 5:37 (2:29:15) 1:34 (2:30:49)
7. Sandra Svensk Edsbyns IF Friidrott 2:35:11 +18:56
  53:41 (53:41) 1:05:53 (1:59:34) 22:01 (2:21:35) 6:16 (2:27:51) 5:53 (2:33:44) 1:27 (2:35:11)
8. Maria Silfver Ljusdal 2:35:49 +19:34
  53:33 (53:33) 1:04:38 (1:58:11) 23:01 (2:21:12) 7:15 (2:28:27) 5:31 (2:33:58) 1:51 (2:35:49)
9. Librada Pettersson ÅRSTA 2:42:34 +26:19
  57:55 (57:55) 1:04:43 (2:02:38) 24:26 (2:27:04) 7:41 (2:34:45) 6:07 (2:40:52) 1:42 (2:42:34)
10. Gill Davies 2:57:59 +41:44
  1:02:33 (1:02:33) 1:14:10 (2:16:43) 26:28 (2:43:11) 6:23 (2:49:34) 7:08 (2:56:42) 1:17 (2:57:59)
11. Katarina Gunnarsson Runacademy IF 3:11:27 +55:12
  1:04:17 (1:04:17) 1:18:52 (2:23:09) 29:41 (2:52:50) 8:47 (3:01:37) 7:54 (3:09:31) 1:56 (3:11:27)
11. Ulrika Karlsson Sing is Joy, Runacadamy IF 3:11:27 +55:12
  1:04:16 (1:04:16) 1:18:58 (2:23:14) 29:38 (2:52:52) 8:56 (3:01:48) 7:43 (3:09:31) 1:56 (3:11:27)
13. Gun Larsson Valbo AIF 3:29:33 +73:18
  1:07:49 (1:07:49) 1:22:46 (2:30:35) 35:44 (3:06:19) 10:04 (3:16:23) 10:56 (3:27:19) 2:14 (3:29:33)
14. Agnes von Essen Uppsala 3:34:22 +78:07
  1:08:59 (1:08:59) 1:25:30 (2:34:29) 33:07 (3:07:36) 12:08 (3:19:44) 12:15 (3:31:59) 2:23 (3:34:22)
15. Jenny Carlbaum Uppsala 3:34:23 +78:08
  1:09:00 (1:09:00) 1:25:25 (2:34:25) 33:03 (3:07:28) 11:56 (3:19:24) 12:34 (3:31:58) 2:25 (3:34:23)
16. Eva Forsell Sockertoppen IF 4:40:08 +143:53
  1:26:18 (1:26:18) 1:55:34 (3:21:52) 49:32 (4:11:24) 10:29 (4:21:53) 16:10 (4:38:03) 2:05 (4:40:08)
  Mika Ivraeus Delsbo Utg.
  Linda Tångeryd Sandviken Trail Running Ej start
  Maria Magnusson Krydbuketten Ej start
  Michaela Fransson Monster Trav Ej start
  Moa Knuuttila Krydbuketen Ej start
Järvmilen Herr (73 / 73) Tid Efter
1. Truls Gisselman Rehns BK 57:07
  33:17 (33:17) 14:24 (47:41) 4:14 (51:55) 4:10 (56:05) 1:02 (57:07)
2. Alexander Lindskog Hemlingby lk 58:49 +1:42
  33:47 (33:47) 15:45 (49:32) 4:09 (53:41) 4:08 (57:49) 1:00 (58:49)
3. Mårten Stål Ljusdals OK 59:32 +2:25
  34:31 (34:31) 15:08 (49:39) 4:37 (54:16) 4:10 (58:26) 1:06 (59:32)
4. Joakim Nyström OK Hällen 1:02:20 +5:13
  35:56 (35:56) 16:02 (51:58) 5:05 (57:03) 4:09 (1:01:12) 1:08 (1:02:20)
5. Markus Eriksson Ljusdal 1:02:44 +5:37
  36:15 (36:15) 15:54 (52:09) 5:04 (57:13) 4:19 (1:01:32) 1:12 (1:02:44)
6. Fredrik Lekström Stockholm 1:03:57 +6:50
  36:48 (36:48) 16:08 (52:56) 5:07 (58:03) 4:37 (1:02:40) 1:17 (1:03:57)
7. Fredrik Norman Mekanotjänst 1:05:42 +8:35
  37:21 (37:21) 16:53 (54:14) 5:37 (59:51) 4:29 (1:04:20) 1:22 (1:05:42)
8. Mats Mattes Edsbyns IF Friidrott 1:07:17 +10:10
  38:06 (38:06) 17:52 (55:58) 5:18 (1:01:16) 4:40 (1:05:56) 1:21 (1:07:17)
9. Tomas Grönqvist PEPYOU .COM 1:08:48 +11:41
  39:58 (39:58) 17:23 (57:21) 5:17 (1:02:38) 4:52 (1:07:30) 1:18 (1:08:48)
10. Robin Wallberg Förnebo/Änga SK 1:09:42 +12:35
  39:56 (39:56) 17:38 (57:34) 6:09 (1:03:43) 4:41 (1:08:24) 1:18 (1:09:42)
11. Martin Bergqvist AXA SC 1:11:29 +14:22
  41:00 (41:00) 18:38 (59:38) 5:28 (1:05:06) 5:02 (1:10:08) 1:21 (1:11:29)
12. Kim Rosin Rosins begravningsbyrå 1:11:42 +14:35
  42:28 (42:28) 18:00 (1:00:28) 5:26 (1:05:54) 4:32 (1:10:26) 1:16 (1:11:42)
13. Jakob Ask Kåsjö Running Club 1:11:50 +14:43
  42:02 (42:02) 18:25 (1:00:27) 5:12 (1:05:39) 4:50 (1:10:29) 1:21 (1:11:50)
14. Peter Löfqvist 1:12:24 +15:17
  41:19 (41:19) 19:12 (1:00:31) 5:36 (1:06:07) 5:10 (1:11:17) 1:07 (1:12:24)
15. Mattias Bergqvist von Post A9 IF 1:14:40 +17:33
  43:16 (43:16) 18:45 (1:02:01) 6:24 (1:08:25) 4:53 (1:13:18) 1:22 (1:14:40)
16. Emil Bennermo Hybo aik 1:14:42 +17:35
  43:14 (43:14) 17:54 (1:01:08) 6:45 (1:07:53) 5:12 (1:13:05) 1:37 (1:14:42)
17. Sebastian Nordin Team-Nordin 1:14:59 +17:52
  41:58 (41:58) 19:07 (1:01:05) 7:26 (1:08:31) 5:08 (1:13:39) 1:20 (1:14:59)
18. Stefan Frost Frostnite 1:15:21 +18:14
  42:34 (42:34) 20:00 (1:02:34) 6:06 (1:08:40) 5:13 (1:13:53) 1:28 (1:15:21)
19. Viktor Hederos Motionsföreningen Blod, Svett och Tårar 1:16:25 +19:18
  45:17 (45:17) 18:32 (1:03:49) 6:12 (1:10:01) 5:01 (1:15:02) 1:23 (1:16:25)
20. Hossein Nurzachamn Järvsö 1:16:35 +19:28
  44:13 (44:13) 19:37 (1:03:50) 5:56 (1:09:46) 5:23 (1:15:09) 1:26 (1:16:35)
21. Adam Lyrén 1:16:45 +19:38
  44:31 (44:31) 19:31 (1:04:02) 6:10 (1:10:12) 5:06 (1:15:18) 1:27 (1:16:45)
22. Kristoffer Edvardsson Bilmetro/Hemlingby LK 1:17:35 +20:28
  43:21 (43:21) 20:37 (1:03:58) 6:12 (1:10:10) 6:03 (1:16:13) 1:22 (1:17:35)
23. Viktor Broberg Motionsföreningen Blod, Svett och Tårar 1:17:53 +20:46
  45:21 (45:21) 18:59 (1:04:20) 6:40 (1:11:00) 5:28 (1:16:28) 1:25 (1:17:53)
24. Stefan Flykt 1:18:04 +20:57
  45:13 (45:13) 20:33 (1:05:46) 5:55 (1:11:41) 5:04 (1:16:45) 1:19 (1:18:04)
25. Anders Wallberg Förnebo/Änga SK 1:18:42 +21:35
  45:33 (45:33) 20:00 (1:05:33) 6:01 (1:11:34) 5:41 (1:17:15) 1:27 (1:18:42)
26. Olle af Klintberg Järvsö IF 1:18:59 +21:52
  46:14 (46:14) 19:59 (1:06:13) 6:08 (1:12:21) 5:13 (1:17:34) 1:25 (1:18:59)
27. Robert Persson Uppsala Vasaloppsklubb 1:20:55 +23:48
  47:19 (47:19) 20:26 (1:07:45) 5:53 (1:13:38) 5:52 (1:19:30) 1:25 (1:20:55)
28. Abbe Franzén Mekanotjänst 1:22:53 +25:46
  45:10 (45:10) 21:39 (1:06:49) 8:15 (1:15:04) 6:11 (1:21:15) 1:38 (1:22:53)
29. Stefan Hedlund Alfta-Ösa OK 1:23:32 +26:25
  47:16 (47:16) 21:55 (1:09:11) 7:15 (1:16:26) 5:37 (1:22:03) 1:29 (1:23:32)
30. Axel Boethirs Elins hjältar 1:23:44 +26:37
  47:26 (47:26) 20:49 (1:08:15) 8:00 (1:16:15) 5:53 (1:22:08) 1:36 (1:23:44)
31. Patrik Persson Knappens Prefab 1:25:28 +28:21
  47:38 (47:38) 22:03 (1:09:41) 7:54 (1:17:35) 6:01 (1:23:36) 1:52 (1:25:28)
32. Anders Ekberg 1:25:32 +28:25
  51:10 (51:10) 21:10 (1:12:20) 6:13 (1:18:33) 5:44 (1:24:17) 1:15 (1:25:32)
32. Mattias Persson Stenar rötter & fötter 1:25:32 +28:25
  47:30 (47:30) 22:08 (1:09:38) 7:32 (1:17:10) 6:41 (1:23:51) 1:41 (1:25:32)
34. Oskar Flinck Arbrå 1:25:52 +28:45
  49:41 (49:41) 22:28 (1:12:09) 6:49 (1:18:58) 5:34 (1:24:32) 1:20 (1:25:52)
35. Axel Bohler Iggesund 1:25:53 +28:46
  48:20 (48:20) 22:49 (1:11:09) 6:57 (1:18:06) 6:12 (1:24:18) 1:35 (1:25:53)
36. Kavoos Nasoudi Shoar 1:26:05 +28:58
  51:30 (51:30) 21:14 (1:12:44) 6:19 (1:19:03) 5:31 (1:24:34) 1:31 (1:26:05)
37. Carl Edlund Motionsföreningen Blod, Svett och Tårar 1:27:03 +29:56
  50:16 (50:16) 22:05 (1:12:21) 6:45 (1:19:06) 6:33 (1:25:39) 1:24 (1:27:03)
38. Fredrik Vest Edsbyns IF 1:27:14 +30:07
  51:07 (51:07) 21:48 (1:12:55) 7:23 (1:20:18) 5:24 (1:25:42) 1:32 (1:27:14)
39. Leif Jonsson Järvsö 1:27:57 +30:50
  51:09 (51:09) 21:28 (1:12:37) 7:37 (1:20:14) 5:56 (1:26:10) 1:47 (1:27:57)
40. Mattias Wikström Bollnäs Simsällskap 1:28:07 +31:00
  51:49 (51:49) 21:18 (1:13:07) 7:24 (1:20:31) 6:05 (1:26:36) 1:31 (1:28:07)
41. Andreas Hansen Räzer 1:28:17 +31:10
  48:06 (48:06) 23:13 (1:11:19) 9:21 (1:20:40) 5:56 (1:26:36) 1:41 (1:28:17)
42. Örjan Nyman YG 1:28:30 +31:23
  49:48 (49:48) 22:14 (1:12:02) 8:10 (1:20:12) 6:26 (1:26:38) 1:52 (1:28:30)
43. Magnus Mårtensson Änga 1:28:44 +31:37
  52:16 (52:16) 22:09 (1:14:25) 6:45 (1:21:10) 5:58 (1:27:08) 1:36 (1:28:44)
44. Johan Zingmark Gävle 1:30:14 +33:07
  51:21 (51:21) 23:18 (1:14:39) 7:37 (1:22:16) 6:18 (1:28:34) 1:40 (1:30:14)
45. Magnus Högberg Ljusdal 1:30:47 +33:40
  51:44 (51:44) 23:49 (1:15:33) 7:23 (1:22:56) 6:15 (1:29:11) 1:36 (1:30:47)
46. Mats Pettersson Änga IF 1:30:57 +33:50
  52:21 (52:21) 23:51 (1:16:12) 7:05 (1:23:17) 6:20 (1:29:37) 1:20 (1:30:57)
47. Robert Persson YG 1:31:10 +34:03
  50:07 (50:07) 22:53 (1:13:00) 9:03 (1:22:03) 7:05 (1:29:08) 2:02 (1:31:10)
48. Risto Pahkajärvi Hammarby IF OF 1:31:32 +34:25
  51:46 (51:46) 24:13 (1:15:59) 7:50 (1:23:49) 5:57 (1:29:46) 1:46 (1:31:32)
49. Fredrik Hedman Mekanotjänst 1:31:51 +34:44
  54:00 (54:00) 22:57 (1:16:57) 7:14 (1:24:11) 6:08 (1:30:19) 1:32 (1:31:51)
50. Olle Kullers Järvsö jakt&data 1:32:02 +34:55
  50:20 (50:20) 24:21 (1:14:41) 8:39 (1:23:20) 7:13 (1:30:33) 1:29 (1:32:02)
51. Per Lennartzon Vemdalens IF 1:32:53 +35:46
  55:04 (55:04) 24:30 (1:19:34) 6:14 (1:25:48) 5:40 (1:31:28) 1:25 (1:32:53)
52. Ola Hedblom Åvestbo Byalags IF 1:33:50 +36:43
  53:26 (53:26) 24:37 (1:18:03) 7:33 (1:25:36) 6:22 (1:31:58) 1:52 (1:33:50)
53. Johan Frank Hudiksvall 1:34:35 +37:28
  56:28 (56:28) 23:27 (1:19:55) 7:29 (1:27:24) 5:40 (1:33:04) 1:31 (1:34:35)
54. Henry Nyberg Hammarby IF OF 1:35:37 +38:30
  55:25 (55:25) 24:02 (1:19:27) 7:57 (1:27:24) 6:17 (1:33:41) 1:56 (1:35:37)
55. Thomas Mårensson 1:36:33 +39:26
  54:15 (54:15) 24:53 (1:19:08) 8:22 (1:27:30) 7:15 (1:34:45) 1:48 (1:36:33)
56. Gunnar Nilsson Mekanotjänst 1:37:16 +40:09
  53:28 (53:28) 25:28 (1:18:56) 8:26 (1:27:22) 7:45 (1:35:07) 2:09 (1:37:16)
57. Lollo Helmersson Järvsö triathlon 1:38:30 +41:23
  56:15 (56:15) 26:25 (1:22:40) 7:14 (1:29:54) 6:50 (1:36:44) 1:46 (1:38:30)
58. Pelle Berg NorUddens 1:41:11 +44:04
  55:20 (55:20) 27:44 (1:23:04) 7:29 (1:30:33) 9:05 (1:39:38) 1:33 (1:41:11)
59. Olle Fack 1:46:26 +49:19
  59:02 (59:02) 28:18 (1:27:20) 9:43 (1:37:03) 7:22 (1:44:25) 2:01 (1:46:26)
60. Dedde Malmqvist Engmans Kapell 1:49:48 +52:41
  1:05:04 (1:05:04) 26:56 (1:32:00) 7:46 (1:39:46) 8:04 (1:47:50) 1:58 (1:49:48)
61. Tim Larsson Grönås 1:51:31 +54:24
  1:02:46 (1:02:46) 28:21 (1:31:07) 8:57 (1:40:04) 8:59 (1:49:03) 2:28 (1:51:31)
62. Mikael Svang Delsbo 1:55:05 +57:58
  1:03:47 (1:03:47) 29:47 (1:33:34) 10:58 (1:44:32) 8:22 (1:52:54) 2:11 (1:55:05)
63. Samuel Jaeger Motionsföreningen Blod, Svett och Tårar 1:55:12 +58:05
  1:04:44 (1:04:44) 29:42 (1:34:26) 10:02 (1:44:28) 8:31 (1:52:59) 2:13 (1:55:12)
64. Anders Frank Frankie Flyers 1:57:33 +60:26
  1:07:07 (1:07:07) 31:02 (1:38:09) 8:22 (1:46:31) 8:47 (1:55:18) 2:15 (1:57:33)
65. Kjell Nilsson Järvsö 4:51:03 +233:56
  2:42:10 (2:42:10) 1:13:16 (3:55:26) 28:01 (4:23:27) 20:29 (4:43:56) 7:07 (4:51:03)
  Alf Tumble Ica Sjöstaden Running Club Ej start
  Erik Lundén Ej start
  Henrik Hjort Uppsala Ej start
  Ivan Cavallin Ljusnanbygden joggers Ej start
  Jens Christensen Mekanotjänst Ej start
  Johnny Nyberg Malmköpings skidklubb Ej start
  Jonas Almström Åtorpet Ej start
  Leo Sydow Motionsföreningen Blod, Svett och Tårar Ej start
Järvmilen Dam (71 / 71) Tid Efter
1. Sanna Hed Drift Runningclub 1:08:13
  40:00 (40:00) 17:03 (57:03) 5:28 (1:02:31) 4:31 (1:07:02) 1:11 (1:08:13)
2. Hanna Gäfvert Järvsö IF 1:12:17 +4:04
  42:31 (42:31) 18:15 (1:00:46) 5:13 (1:05:59) 4:58 (1:10:57) 1:20 (1:12:17)
3. Ulrica Swärd Bütikofer Ljusdals OK 1:13:11 +4:58
  42:35 (42:35) 18:31 (1:01:06) 5:51 (1:06:57) 4:52 (1:11:49) 1:22 (1:13:11)
4. Cornelia Zetterberg Hudiksvalls IF 1:14:03 +5:50
  43:11 (43:11) 19:09 (1:02:20) 5:05 (1:07:25) 5:20 (1:12:45) 1:18 (1:14:03)
5. Stina Pettersson Järvsö IF 1:14:57 +6:44
  42:28 (42:28) 19:18 (1:01:46) 6:42 (1:08:28) 5:09 (1:13:37) 1:20 (1:14:57)
6. Anna-Lena Blomdahl Funäsdalens IF 1:18:48 +10:35
  45:00 (45:00) 20:05 (1:05:05) 6:28 (1:11:33) 5:32 (1:17:05) 1:43 (1:18:48)
7. Hanna Åstrand Stenar rötter & fötter 1:25:08 +16:55
  49:12 (49:12) 22:45 (1:11:57) 6:10 (1:18:07) 5:32 (1:23:39) 1:29 (1:25:08)
8. Enma Sohlberg Lindbackens if 1:25:10 +16:57
  50:24 (50:24) 21:39 (1:12:03) 6:27 (1:18:30) 5:06 (1:23:36) 1:34 (1:25:10)
9. Maja Everlid Vemdalen 1:25:49 +17:36
  49:30 (49:30) 21:46 (1:11:16) 7:13 (1:18:29) 5:36 (1:24:05) 1:44 (1:25:49)
10. Sara Persson Järvsö 1:28:09 +19:56
  52:23 (52:23) 22:35 (1:14:58) 6:11 (1:21:09) 5:53 (1:27:02) 1:07 (1:28:09)
11. Linda Blom Mekanotjänst 1:28:32 +20:19
  50:38 (50:38) 22:43 (1:13:21) 7:07 (1:20:28) 6:27 (1:26:55) 1:37 (1:28:32)
12. Helen Elemida Stuga 77 1:29:04 +20:51
  51:32 (51:32) 21:14 (1:12:46) 8:34 (1:21:20) 5:55 (1:27:15) 1:49 (1:29:04)
13. Monica Zetterberg Hudiksvall 1:30:26 +22:13
  52:27 (52:27) 22:44 (1:15:11) 7:34 (1:22:45) 6:20 (1:29:05) 1:21 (1:30:26)
14. Amanda Bergstén Motionsföreningen Blod, Svett och Tårar 1:30:52 +22:39
  51:47 (51:47) 23:39 (1:15:26) 7:37 (1:23:03) 6:10 (1:29:13) 1:39 (1:30:52)
15. Britta Hjort Uppsala 1:30:59 +22:46
  53:07 (53:07) 23:03 (1:16:10) 7:05 (1:23:15) 6:16 (1:29:31) 1:28 (1:30:59)
16. Catharina Ehlton Edsbyns IF 1:31:15 +23:02
  52:20 (52:20) 23:37 (1:15:57) 7:16 (1:23:13) 6:17 (1:29:30) 1:45 (1:31:15)
17. Malin Olsson Järvsö IF 1:31:27 +23:14
  53:24 (53:24) 23:20 (1:16:44) 7:27 (1:24:11) 5:50 (1:30:01) 1:26 (1:31:27)
17. Oline Edegran Karsjö Byalag 1:31:27 +23:14
  53:22 (53:22) 23:20 (1:16:42) 7:26 (1:24:08) 5:53 (1:30:01) 1:26 (1:31:27)
19. Elin Lennartzon Vemdalens IF 1:32:51 +24:38
  55:02 (55:02) 24:26 (1:19:28) 6:09 (1:25:37) 5:50 (1:31:27) 1:24 (1:32:51)
20. Malin Wikström Tjärsveden 1:33:16 +25:03
  53:19 (53:19) 24:30 (1:17:49) 7:57 (1:25:46) 5:51 (1:31:37) 1:39 (1:33:16)
21. Desiree Berg Drift Runningclub 1:33:59 +25:46
  52:35 (52:35) 23:50 (1:16:25) 8:48 (1:25:13) 6:35 (1:31:48) 2:11 (1:33:59)
22. Linda Hillmering Iggesund 1:34:05 +25:52
  51:57 (51:57) 24:54 (1:16:51) 8:35 (1:25:26) 6:47 (1:32:13) 1:52 (1:34:05)
23. Emily Åkerblom Paris 1:34:38 +26:25
  53:54 (53:54) 24:48 (1:18:42) 7:28 (1:26:10) 6:32 (1:32:42) 1:56 (1:34:38)
24. Malin Fredriksson AXA SC 1:34:43 +26:30
  53:35 (53:35) 25:27 (1:19:02) 7:16 (1:26:18) 6:45 (1:33:03) 1:40 (1:34:43)
25. Marie Elmermark Andersson vss 1:34:52 +26:39
  54:00 (54:00) 25:32 (1:19:32) 7:17 (1:26:49) 6:19 (1:33:08) 1:44 (1:34:52)
26. Karina Larsson Kungsörs SK 1:34:54 +26:41
  53:09 (53:09) 25:40 (1:18:49) 7:23 (1:26:12) 7:01 (1:33:13) 1:41 (1:34:54)
27. Lina Waldersten Järvsö 1:35:02 +26:49
  54:26 (54:26) 24:33 (1:18:59) 7:48 (1:26:47) 6:30 (1:33:17) 1:45 (1:35:02)
28. Helena Ekberg Nacka 1:35:07 +26:54
  53:30 (53:30) 25:09 (1:18:39) 7:30 (1:26:09) 7:11 (1:33:20) 1:47 (1:35:07)
29. Sandra Oscarsson privat 1:35:24 +27:11
  56:06 (56:06) 23:56 (1:20:02) 7:24 (1:27:26) 6:29 (1:33:55) 1:29 (1:35:24)
30. Marit Glantz Klubblös 1:35:42 +27:29
  56:22 (56:22) 23:31 (1:19:53) 7:29 (1:27:22) 6:44 (1:34:06) 1:36 (1:35:42)
31. Linda Sjödin 1:36:44 +28:31
  55:10 (55:10) 25:00 (1:20:10) 8:05 (1:28:15) 6:39 (1:34:54) 1:50 (1:36:44)
32. Madelene Ekman Gävle 1:37:04 +28:51
  55:28 (55:28) 24:43 (1:20:11) 8:29 (1:28:40) 6:38 (1:35:18) 1:46 (1:37:04)
33. Jenny Östgård Delsbo 1:37:16 +29:03
  55:20 (55:20) 25:05 (1:20:25) 8:27 (1:28:52) 6:41 (1:35:33) 1:43 (1:37:16)
34. Annelie Sörlin Bollnäs 1:39:57 +31:44
  56:50 (56:50) 26:02 (1:22:52) 8:01 (1:30:53) 7:07 (1:38:00) 1:57 (1:39:57)
35. Zandra Ring Z-active 1:40:28 +32:15
  58:24 (58:24) 25:36 (1:24:00) 8:14 (1:32:14) 6:24 (1:38:38) 1:50 (1:40:28)
36. Sussie Rosenqvist 1:41:00 +32:47
  56:33 (56:33) 27:36 (1:24:09) 7:24 (1:31:33) 7:46 (1:39:19) 1:41 (1:41:00)
37. Anna Stenbäck Funäsdalen 1:42:27 +34:14
  57:21 (57:21) 27:51 (1:25:12) 8:12 (1:33:24) 7:25 (1:40:49) 1:38 (1:42:27)
38. Jenny Östlund Lillhärdals IF 1:44:55 +36:42
  1:01:08 (1:01:08) 27:06 (1:28:14) 7:20 (1:35:34) 7:38 (1:43:12) 1:43 (1:44:55)
39. Helene Henriksson OK Ingen Vinst 1:45:57 +37:44
  1:01:04 (1:01:04) 27:30 (1:28:34) 8:12 (1:36:46) 7:28 (1:44:14) 1:43 (1:45:57)
40. Therese Elmqvist OK Ingen Vinst 1:45:58 +37:45
  1:01:05 (1:01:05) 27:31 (1:28:36) 8:13 (1:36:49) 7:25 (1:44:14) 1:44 (1:45:58)
41. Johanna Glans Norlander Funäsdalen 1:48:01 +39:48
  1:01:03 (1:01:03) 28:27 (1:29:30) 9:02 (1:38:32) 7:29 (1:46:01) 2:00 (1:48:01)
42. Hannah Fridh Persson Hannah 1:48:49 +40:36
  1:03:26 (1:03:26) 27:30 (1:30:56) 8:16 (1:39:12) 7:47 (1:46:59) 1:50 (1:48:49)
43. Kerstin Andersson Delsbo 1:48:57 +40:44
  1:03:41 (1:03:41) 27:31 (1:31:12) 8:28 (1:39:40) 7:20 (1:47:00) 1:57 (1:48:57)
44. Matilda Presthus Vattholma IF 1:50:57 +42:44
  1:03:36 (1:03:36) 28:21 (1:31:57) 8:37 (1:40:34) 8:25 (1:48:59) 1:58 (1:50:57)
45. Jessica Larsson Vattholma 1:51:21 +43:08
  1:03:34 (1:03:34) 28:24 (1:31:58) 9:38 (1:41:36) 7:48 (1:49:24) 1:57 (1:51:21)
46. Krishna Petersen FitFactory 1:51:24 +43:11
  1:01:02 (1:01:02) 30:50 (1:31:52) 8:29 (1:40:21) 9:14 (1:49:35) 1:49 (1:51:24)
46. Lisa Gjers FitFactory 1:51:24 +43:11
  1:01:01 (1:01:01) 30:50 (1:31:51) 8:32 (1:40:23) 9:12 (1:49:35) 1:49 (1:51:24)
48. Zandra Nordanås Bilmetro 1:52:01 +43:48
  1:03:18 (1:03:18) 28:32 (1:31:50) 10:05 (1:41:55) 7:54 (1:49:49) 2:12 (1:52:01)
49. Sofie Oskarsson privat 1:52:04 +43:51
  1:05:52 (1:05:52) 27:26 (1:33:18) 9:32 (1:42:50) 7:16 (1:50:06) 1:58 (1:52:04)
50. Maria Nyberg Team My own 1:53:39 +45:26
  1:05:59 (1:05:59) 29:05 (1:35:04) 8:30 (1:43:34) 8:12 (1:51:46) 1:53 (1:53:39)
51. Wilma Svang Delsbo 1:55:04 +46:51
  1:03:49 (1:03:49) 29:49 (1:33:38) 10:54 (1:44:32) 8:25 (1:52:57) 2:07 (1:55:04)
52. Sanne Parkow Drift Runningclub 1:55:37 +47:24
  1:05:02 (1:05:02) 30:06 (1:35:08) 10:26 (1:45:34) 8:03 (1:53:37) 2:00 (1:55:37)
53. Ann-Christin Sannefur Bollnäs 1:55:39 +47:26
  1:05:56 (1:05:56) 29:00 (1:34:56) 9:59 (1:44:55) 8:34 (1:53:29) 2:10 (1:55:39)
54. Maya Frank Frankie Flyers 1:57:31 +49:18
  1:07:08 (1:07:08) 31:02 (1:38:10) 8:24 (1:46:34) 8:47 (1:55:21) 2:10 (1:57:31)
55. Åsa Malmström Ica Sjöstaden Running Club 1:59:10 +50:57
  1:06:56 (1:06:56) 30:54 (1:37:50) 10:40 (1:48:30) 8:30 (1:57:00) 2:10 (1:59:10)
56. Kikki Reiser Räzer 2:00:42 +52:29
  1:06:59 (1:06:59) 30:37 (1:37:36) 12:02 (1:49:38) 8:47 (1:58:25) 2:17 (2:00:42)
57. Anja Peters Uppsala VK 2:02:46 +54:33
  1:09:43 (1:09:43) 33:17 (1:43:00) 8:22 (1:51:22) 9:33 (2:00:55) 1:51 (2:02:46)
58. Linnea Larsson Holm Lonesome Runners 2:08:49 +60:36
  1:11:58 (1:11:58) 36:43 (1:48:41) 8:26 (1:57:07) 9:32 (2:06:39) 2:10 (2:08:49)
59. Karin Westberg Scensation 2:11:09 +62:56
  1:14:19 (1:14:19) 34:20 (1:48:39) 11:30 (2:00:09) 8:52 (2:09:01) 2:08 (2:11:09)
60. Johanna Barane Hökarängen 2:12:47 +64:34
  1:13:24 (1:13:24) 35:09 (1:48:33) 11:39 (2:00:12) 10:15 (2:10:27) 2:20 (2:12:47)
  Karin Winblad Bränna Dragons Utg.
  Bella Franzén Mekanotjänst Ej start
  Emma Berg Klubblös Ej start
  Jenny Gustafsson Ej start
  Lena Brandén Funäsdalen Ej start
  Lisa Rundquist Ej start
  Lise von Krusenstjerna Järvsö IF Ej start
  Louise Lundborg Snippansvänner Ej start
  Marie Berggren Funäsdalen Ej start
  Michaela Andreasson Gillberga SK Ej start
  Veronica Lindh . Ej start
Lilla Järvloppet (48 / 48) Tid Efter
1. Wiking Nordin Team-Nordin 5:45
2. Loke Nordin Team-Nordin 5:52 +0:07
  – (5:52)
3. Ida Persson Järvsö IF 6:05 +0:20
  – (6:05)
4. Irma-Li Grönqvist Lidingö Friidrott 6:06 +0:21
  – (6:06)
5. Alva Wiklund Järvsö IF 6:26 +0:41
  – (6:26)
6. Hugo Presthus Vattholma IF 6:37 +0:52
  – (6:37)
7. Klara Wistrand IFK Stocksund 6:39 +0:54
  – (6:39)
8. Anton Svanström Hammarby 6:41 +0:56
  – (6:41)
9. Nóra O’Hanlon IK Akele 6:45 +1:00
  – (6:45)
10. Hanna Sundberg Hybo aik 6:49 +1:04
  – (6:49)
11. Anna-Maria Käller Järvsö IF 6:51 +1:06
  – (6:51)
12. Ella von Krusenstjerna Järvsö IF 6:54 +1:09
  – (6:54)
13. Algot Gäfvert Järvsö IF 6:55 +1:10
  – (6:55)
14. Tage Waldersten Järvsö IF 7:03 +1:18
  – (7:03)
15. Edvin Mårtensson Förnebo/Änga SK 7:04 +1:19
  – (7:04)
16. Olle Persson Järvsö IF 7:05 +1:20
  – (7:05)
17. Dennis Ohlis Huddinge 7:06 +1:21
  – (7:06)
18. Johannes Fernström Vallsta SK 7:14 +1:29
  – (7:14)
19. Sebastian Barane Hammarby IF OF 7:16 +1:31
  – (7:16)
20. Frida Olsson Klubblös 7:18 +1:33
  – (7:18)
21. Alvin Ring Klubblös 7:20 +1:35
  – (7:20)
22. Elliot Frost Frostnite 7:31 +1:46
  – (7:31)
23. Marcus Ohlsson Uppsala VK 7:33 +1:48
  – (7:33)
24. William Rosenqvist Klubblös 7:35 +1:50
  – (7:35)
25. Vincent Persson Färila 7:36 +1:51
  – (7:36)
26. Elias Ohlis Huddinge 7:44 +1:59
  – (7:44)
27. Isabella Ander Vattholma IF 7:46 +2:01
  – (7:46)
27. Nea Strand Vattholma IF 7:46 +2:01
  – (7:46)
29. Nils Meyer Liseberg 7:58 +2:13
  – (7:58)
30. Billy-Bo Hed PaceGym 8:00 +2:15
  – (8:00)
31. Hayden Eriksson Klubblös 8:02 +2:17
  – (8:02)
32. Vilmer Frost Frostnite 8:11 +2:26
  – (8:11)
33. Ella Mill Hybo aik 8:12 +2:27
  – (8:12)
34. Elton Nyman Färila 8:16 +2:31
  – (8:16)
34. Sigge Meyer Liseberg 8:16 +2:31
  – (8:16)
36. Nellie Engberg Järvsö IF 8:20 +2:35
  – (8:20)
37. Tuva Ring Klubblös 8:32 +2:47
  – (8:32)
38. FrankaLuna Sandstedt Kullers 8:41 +2:56
  – (8:41)
39. Wickea Walin Järvsö IF 8:45 +3:00
  – (8:45)
40. Idun Berg 8:46 +3:01
  – (8:46)
41. Nora Wästholt Järvsö IF 8:57 +3:12
  – (8:57)
42. Hannes Nyström Lillhaga 9:01 +3:16
  – (9:01)
43. Alicia Silfver Hybo aik 9:05 +3:20
  – (9:05)
44. Anton Winblad Bränna dragons 9:46 +4:01
  – (9:46)
45. Emil Wistrand IFK Stocksund 10:27 +4:42
  – (10:27)
  Hugo Mill Hybo aik Ej start
  Nils von Krusenstjerna Järvsö IF Ej start
  Vincent Stridh Lillhaga Running Ej start

Skapad av MeOS 3.5.916 (U2): 2018-09-02 13:16:07